MEPHAM HIGH SCHOOL
WHO'S WHO HONOREES

The Who's Who program was originally instituted by the Bellmore-Merrick Central High School Board of Education in 1964. In 1987 the Mepham Alumni Association reestablished this program, which recognizes and honors Mepham Alumni who have made significant accomplishments in their fields of work, outstanding contributions to mankind, and service to their communities. A plaque is located in the Mepham High School foyer listing the Who's Who honorees and their fields of work.

2015 AWARDS
Lee Griffith 1958Business Management
Robert Bramante 2000Emergency Medicine
2014 AWARDS
Clare Eastwood Worthing 1946Professional Volunteer
Stephen Sinatra 1964Medicine-Cardiology
2013 AWARDS
Ruth M. Adams FacultyHigher Education
Robert J. Levine 1951Physician-Educator
Peter N. Boulukos 1955Theology
Dolores Audrey Kuneth Taisey 1965Business-Education
2012 AWARDS
There Were No 2012 Honorees
2011 AWARDS
George Boulukos 1951Business/Community Activities
Deborah Dachinger 1951Entertainment
Roger Mansell 1953Publishing
2010 AWARDS
Harvey L. Poppel 1954Information Technology
Gerald Weisenseel 1955Information Technology
2009 AWARDS
Harry M. Betzig 1939Engineering
Gudrun Moe Christenson 1941Botany
B. Franklin Diamond 1959Neurology
Edward D. Westervelt 1962Education
2008 AWARD
Michael B. Eisenberg 1967Education and Information Literacy
2007 AWARDS
Lauren Boglioli 1983Physician, Nuclear Cardiology
Mona Friedman Jamison 1967Law
Roy Probeyahn 1956Developmental Disabilities
John Scalesi Jr. 1975EMT, Fire Rescue Instructor
2006 AWARDS
George Caso1942Medicine
Gerard Fernandez1942Law
Hope Machina Cassidy1955Administration
Hal Mahoney1949Education
Robert Ravera1956Transportation R & D
2005 AWARDS
Janice Davy Oursler1961Psychiatric Rehabilitation
John M. DiMartino1950Mechanical Design
Judith Anne Hardy Whitmire1957Public Health
William Joel1955Transportation
H. Frederick Koehler1953High Tech Management
Jeannette Paladino Antin Public Relations
Ronald C. Vale 1953Education
2004 AWARDS
Frederick C. Lorenzen 1950Tool and Die Machine Design
Janet Feagans Launcelott 1953Government/Civil Rights
Richard Stieg 1955Medicine
David Strom 1972Publishing
2003 AWARDS
Peter M. Mollica 1945Law
Robert A. Israel 1950Biostatistics
Ira S. Jaffrey 1956Clinical Cancer Research
Rev. Bruce Nieli 1964Religion
George Ruggi 1970Sports Medicine/Chiropractics
2002 AWARDS
Thomas A. DeLong 1953Publishing/Author
Steve C. Imber 1964Special Education
Michael C. Lasky 1971Law/Community Service
Violette Seibert Lindbeck 1945Education/Missionary
Charles Wolf 1956Human Services
2001 AWARDS
Ronald W. Anders 1952Human Resources/Community Service
George H. Moorse 1954Film/TV Production, Screenwriting
2000 AWARDS
William Griffen 1946Education
Paul D. Miller 1967TV & Film Production
Frances C. Munkenbeck 1967Cardiology
1999 AWARDS
Linda Brodsky Greenfield1970Pediatric Otolaryngology
David M. Klein 1967Ophthalmology
William Piner 1962Physical Education
1998 AWARDS
Steven Jaffe1958Child and Adolescent Psychiatry
Patricia Johanson1958 Environmentalist
Richard R. Johnson1946Automatic Control Systems
Robert M. Pallay 1969Family Medicine
Marion Schweisguth Lang1961Theatre Arts and Community Building
John G. Ullman1966Business and Finance
Jurgen Worthing1941Electrical Engineering
1997 AWARDS
John F. Ahrens1947Plant Science
Jonathan Bart1968 Composer/TV & Film Design
David Berger1967Music
Albert J. Hoehn 1944Sales Management
Lloyd Alan Marks1967Medicine & Biomedical Engineering
Richard E. O'Shaughnessy1949Education
William Duncan Steenson1945Industrial Real Estate
1996 AWARDS
Deborah Balke Lindner1976Science/Art
Amy Cohen Resnick1942Psychology
Colette Inez1948Poetry
Richard E. Strauss1950Retail
1995 AWARDS
Pierre P. Childs 1947Architecture
Claudia B. Long 1966Physical Education
Marilyn Meinhardt Burns1958Education
Clarence R. Rydberg1944Business
Samuel F. Schoninger 1955 Attorney/Author
1994 AWARDS
Virginia Ann Cummiskey Simpson1949 Education
Abby I. Gilbert Budnick1969Chiropractic Medicine
David (Michaels) Holtzman1968Television Production
Romeo E. Muller1946Screen Writing
Jeffrey L. Seltzer1974Investment Banking
Charles W. Strang 1949Business Education & Economic Development
1993 AWARDS
Carol Finn Meyer Simpson1946 Marketing Research & Teaching
Ruth Ketcham Lansford 1948Environmental Preservation
Seth Poppel 1961Business
Clifford W. Reims 1942Music [Opera] Education
John Denny Ryan 1959Community Service
William M. Savino 1967Law
Constance Testa Hayes 1964Adapted Physical & Special Education
1992 AWARDS
Michael J. Cutino1968Publishing
Allen C. Haggerty1954Aerospace Engineering
Frank Rico, Jr.1957Human Resources
1991 AWARDS
Robert A. Friedenson, PhD.1960Electrical Engineering
Kenneth R. Kellner, Md, PhD1963Obstetrics & Gynecology
Phyllis Kiovsky Pelikan, RN1941Nursing Education
Barbara Silverman Biggs, PhD1948Psychology
1990 AWARDS
Barbara Goldstein Paltrow 1946Attorney at Law
Stanley K. Nodland1948Civil Engineer
Leonard A. Zwelling, MD1966Academic Medicine & Biomedical Research
1989 AWARDS
Sam Cario 1948Public Education
Helga Carlson Curtis1940Art and Design
Roger D. Chevalier1964U.S. Coast Guard Service
Marilyn P. Cowan McLaren1960Human Resources Management & Aviation Training
Frank "Sprig" Gardner Public Education
Paul F. Kiesow1945Plant Management
Gary J. Lustgarten1958Neurosurgery
John F. Nuding1941U.S. Air Force Service
Richard K. Pitler1945Metallurgy
Howard B. Pompel1958Insurance
Russell M. Smith1940Engineering
1988 AWARDS
Sanford H. Calhoun Public Education
Patricia Anne Conway Post1956Volunteerism
Ralph E. Donnelly1949Cinema Education
Anna Erlemann Platz 1940College Education
Charles P. Gregory1946Interior Design
Richard S. Laskin1956Orthopaedic Surgery
Charles V. Perricone1962U.S. Air Force Service
Ann Schneider Bowker1945Nursing Administration
Edwin M. Schultheis1945Public Education
Chesterfield F. Seibert1942Chemical Engineering
1987 AWARDS
Marian Averell Hirsh1948Medical Practice Management Consultant
William C. Bowes1959U.S. Naval Service
Kenneth Fisher1954U.S. Air Force Service
Charles A. Garfield1962Psychology
John T. Patterson, Jr.1946Urban Development
Frank R. Remski1951Banking
Stephen P. Scaring1959Law
Ralph H. Schmoller1955Electrical Engineering
Frank Winter1940Educational Testing
1969 AWARDS
Robert M. Levine1958College Education
Barbara McCamphill Paige1959Dental Hygiene
Raymond H. Nickla1959U.S. Air Force Service
Mary Rambo Kihl1959College Education
1968 AWARDS
Carl A. Paladino1946Accounting
Richard F. Parisse1957Engineering
Elizabeth Pilat Marston1958Mass Education
Harlan K. Ullman1958U.S. Naval Service
Kenneth H. Young1955Ministry
1967 AWARDS
Roone P. Arledge1948Television Production
Thomas O. Gentsch 1945Surgery
Charles F. Langenhagen, Jr.1947Industry
Trygve R. Tholfsen1941Education
1966 AWARDS
Peter Alexander 1952Nuclear Physics
Albert W. Bahr1941Ministry
Lansing G. Blackshaw 1954Nuclear Engineering
Mary Ditmer Houska1950Economics
Frank W. Gobetz1954Aeronautical Engineering
Albert C. Neimeth1946Law
Ronald R. Ondrejka1949Music
Pascal J. Perri 1946Business
Russell E. Randall1945Medical Research
1965 AWARDS
Daniel J. Anderson1947Chemical Engineering
James F. Biggs1942Actuarial Computation
Robert E. Carn1946Mathematics
Harold M. Gladstone1948Chemical Research
Walter P. Johnson, Jr.1945Public Education
Robert W. Kelly1940Mechanical Engineering
Robert T. Snyder1948Psychology
1964 AWARDS
Arthur L. Berger1941Law
Adeline P. Bullock1940Nursing
George D. Helm1944Electrical Engineering
Dorothy Huntington1944Psychology
Thomas J. Kelly1946Aeronautical Engineering
John T. Liell1939Sociology
John S. Lockman1941Jurisprudence
John G. Masek1952Nuclear and Physical Chemistry
Eric R. Rude1942Science Research
Terrance H. Tennant1952Aeronautical Engineering
Frank E. Young, MD1949Cancer Research

Return to Mepham Alumni Home Page