Mepham Wrestling Champions

Dick Bensen '39
Atlantic Champ AAU 1941
Eastern Prep Champ 1940
Long Island (Section 8) Champion 1938-39
South Shore Athletic League Champion 1939
Captain Columbia University
Jerry Liguori '39
Long Island Champion 1939
South Shore Athletic League Champion 1939
Don Moore '39
State Champion 1939
Long Island Champion 1939
Franklyn Muscara '39
State Champion 1939
Joe Pittelli '39
State Champion 1938
Long Island Champion 1938
South Shore Athletic League Champion 1938
Mario Pittelli '39
State Champion 1939
Long Island Champion 1938-39
South Shore Athletic League Champion 1938-39
Eddie Powers '39
State Champion 1938
Long Island Champion 1939
Pete Krutsch '40
State Champion 1939
Long Island Champion 1938-39-40
South Shore Athletic League Champion 1937-38-39-40
Bill Pelant '40
Long Island Champion 1940
South Shore Athletic League Champion 1940
Lou Schneider '40
Eastern Prep Champ 1941
State Champion 1939
Long Island Champion 1939-40
South Shore Athletic League Champion 1939-40
Frank Winter '40
State Champion 1939
Long Island Champion 1938-39-40-41
South Shore Athletic League Champion 1938-39-40-41
Henry "Hank" O'Shaughnessy '41
Captain Columbia University
Eastern Intercollegiate Champion 1947
Junior Metropolitan AAU Champion 1942
Long Island Champion 1941
South Shore Athletic League Champion 1941
Bert Wessman '41
Mid Altlantic Collegiate 1947
Long Island Champion 1941
South Shore Athletic League Champion 1941-42
Joe Creighton '42
Junior Metropolitan AAU Champion 1942
Long Island Champion 1941-42
South Shore Athletic League Champion 1941-42
Bill Kampfer '42
Long Island Champion 1942
South Shore Athletic League Champion 1942
Fred Korwan '42
Long Island Champion 1942
South Shore Athletic League Champion 1942
Bob Betzig '43
Captain Michigan Univ. 1949
Long Island Champion 1943
South Shore Athletic League Champion 1942
Dick Covell '43
Long Island Champion 1942
Henry Sheffield '43
Long Island Champion 1943
South Shore Athletic League Champion 1940-41-42-43
Herb Zoerner '43
Long Island Champion 1943
South Shore Athletic League Champion 1943
Harry Blanken '44
Long Island Champion 1944
South Shore Athletic League Champion 1943-44
Joe Golego '44
Captain Franklin & Marshall 1947-48
Junior Metropolitan AAU Champion 1942
Long Island Champion 1942-43-44
South Shore Athletic League Champion 1941-42-43-44
Aldo Caperna '45
Long Island Champion 1945
South Shore Athletic League Champion 1945
Eric Erikson '46
Junior Metropolitan AAU Champion 1946
Long Island Champion 1945-46
South Shore Athletic League Champion 1945-46
Richard Green '46
New York State AAU Champion 1947
Senior Metropolitan AAU Champion 1947
Junior Metropolitan AAU Champion 1947
Long Island Champion 1946
South Shore Athletic League Champion 1946
Bob Mahoney '46
Southern Conference Champ 1948
Junior Metropolitan AAU Champion 1946
Long Island Champion 1945-46
South Shore Athletic League Champion 1945-46
Pascal Perri '46
Captain Syracuse University 1950
Eastern Intercollegiate Champion 1948-49
Senior Metropolitan AAU Champion 1944
Junior Metropolitan AAU Champion 1944
Long Island Champion 1943-44
South Shore Athletic League Champion 1943-44
National Wrestling Hall of Fame 1995
George Feuerbach '47
Captain Lehigh University
4th National AAU 1947-51-52
Eastern Intercollegiate Champion 1950-51-52
    Outstanding Award 1952
NY State AAU Champion 1947
Junior Metropolitan AAU Champion 1946
Long Island Champion 1947-48
South Shore Athletic League Champion 1947
Ken Hunte '47
Junior Metropolitan AAU Champion 1947
Eastern Intercollegiate Champion 1949-50
National Wrestling Hall of Fame 1999
Walt Sheffield '47
Long Island Champion 1947
South Shore Athletic League Champion 1946
Sam Cario '48
Captain Syracuse University 1950
Eastern Intercollegiate Champion 1948-49
Senior Metropolitan AAU Champion 1944
Junior Metropolitan AAU Champion 1944
Long Island Champion 1943-44
South Shore Athletic League Champion 1943-44
John Caulfield '48
Senior Metropolitan AAU Champion 1948
Junior Metropolitan AAU Champion 1948
Long Island Champion 1948
South Shore Athletic League Champion 1947-48
Joe Lemyre '48
National Collegiate 1952
3rd National Collegiate 1953
Eastern Intercollegiate Champion 1952
NY State AAU 1949
NY State AAU Champion 1949
Long Island Champion 1947-49
South Shore Athletic League Champion 1949
Ed Mahoney '48
Captain Lehigh 1953
Olympic Regionals 1952
Junior Metropolitan AAU Champion 1949
Long Island Champion 1948-49
South Shore Athletic League Champion 1948-49
Bob Snyder '48
Atlantic AAU 1949
Long Island Champion 1948
South Shore Athletic League Champion 1948
Bob Bury '49
New York State Hall of Fame
Captain Syracuse University
3rd National AAU 1955
Long Island Champion 1946-47-49
South Shore Athletic League Champion 1947-49
National Wrestling Hall of Fame 1997
Henry Gobetz '49
Long Island Champion 1950
South Shore Athletic League Champion 1949-50
Dick Lemyre '49
Pan American 1951
Captain Penn State
2nd National Collegiate 1953
3rd National Collegiate 1952
Eastern Intercollegiate Champion 1952-53-54
NY State AAU 1950
NY State AAU Champion 1949
Senior Metropolitan AAU Champion 1948-49-50
Junior Metropolitan AAU Champion 1948
Long Island Champion 1948-49-50
South Shore Athletic League Champion 1948-49-50
Harold Mahoney '48Harold Mahoney '49
National Junior AAU Champion 1950
South Cal AAU Champion 1950
Junior Metropolitan AAU Champion 1948
Long Island Champion 1947-48
South Shore Athletic League Champion 1947-48-49
Bob Brown '50
Mid-Atlantic AAU 1951
Long Island Champion 1950
South Shore Athletic League Champion 1950
Art Helf '50Art Helf '50
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Senior Metropolitan AAU Champion
Long Island Champion (2 years)
4th National Intercollegiate
Jim Mahoney '50Jim Mahoney '50
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion (2 years)
Long Island Champion (2 years)
Captain Lehigh
George Creason '51George Creason '51
South Shore Athletic League Champion
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Long Island Champion
State AAU Champion
National AAU Champion
John DiMartino '51 John DiMartino '51
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
Bob Homan '51Bob Homan '51
South Shore Athletic League Champion
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Long Island Champion (2 years)
Captain Penn State
Eastern Intercollegiate Champion
Ken Hunt '51Ken Hunt '51
South Shore Athletic League Champion
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Long Island Champion (2 years)
State AAU Champion
Eastern Intercollegiate Champion
Edwin Rooney '51Edwin Rooney '51
Junior Metropolitan AAU
South Shore Athletic League Champion
State AAU
2nd National AAU
Regional Olympics
Eastern Intercollegiate Outstanding Wrestler
2nd National Collegiate
Captain Syracuse
National Wrestling Hall of Fame 2000
Frank Gobetz '52 Frank Gobetz '52
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
Tom Brady '53 Tom Brady '53
Long Island Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Senior Metropolitan AAU Champion (2 years)
Dan Deppe '53Dan Deppe '53
South Shore Athletic League Champion
Junior Metropolitan AAU
Senior Metropolitan AAU
Long Island Champion (2 years)
State AAU
4th National AAU
4th National Collegiate
Jerry Harrell '53 Jerry Harrell '53
Mid-Atlantic Champion 1956
Long Island Champion 1953
South Shore Athletic League Champion 1952-53
Sidney Nodland '53Sidney Nodland '53
Junior Metropolitan AAU
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Senior Metropolitan AAU (2 years)
Long Island Champion (3 years)
State AAU
Regional Olympics< BR>Eastern Intercollegiate
National AAU
Pat Zagarino '53Pat Zagarino '53
Junior Metropolitan AAU
South Shore Athletic League Champion
Senior Metropolitan AAU
Long Island Champion (2 years)
Pennsylvania Teachers
Dick Dose '54 Dick Dose '54
Long Island Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion (3 years)
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Ken Fisher '54 Ken Fisher '54
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
George Munnich '54 George Munnich '54
South Shore Athletic League Champion 1954
Senior Mets Champion 1957
NCAA Qualifier 1958
All-Navy Team 1960
Hawaii Freestyle Champion 1960
Greco-Roman All-American 1960
4th Place Olympic Trials 1960
Kings Point Hall of Fame 1990
National Wrestling Hall of Fame Lifetime
William Sandie '54 William Sandie '54
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
William Waples '54 William Waples '54
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
William White '54 William White '54
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
Ed Hawthorne '55 Ed Hawthorne '55
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Jerry Weisenseel '55 Jerry Weisenseel '55
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Captain - West Point
Bob Dana Robert J. Dana '56
Metropolitan AA (AAU) '58, '59
South Shore Athletic League Champion
SUNY Farmingdale 1959 Captain
Charles Bieber '57 Charles Bieber '57
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
Eastern Freshman Intercollegiate Champion
Tut Burtsell '57 Tut Burtsell '57
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Fred Leich '57 Fred Leich '57
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
Herbert Bickel '58 Herbert Bickel '58
Section 8 County Champion
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion
David Hayes '58David Hayes '58
South Shore Athletic League Champion
Section Eight Champion
Long Island Champion
Mike Randall '58 Mike Randall '58
Senior Metropolitan AAU Champion
Long Island Champion
New England Freshman Champion
Cliff Furrer '59 Cliff Furrer '59
Section 8 County Champion (2 years)
Long Island Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Jack Karp '59 Jack Karp '59
Section 8 County Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion
Ray Nickla '59 Ray Nickla '59
County Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion (2 years)
John (Denny) RyanJohn "Denny" Ryan '59
South Shore Athletic League Champion
Section Eight Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Gary Sirota '59 Gary Sirota '59
Section 8 County Champion (2 years)
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Ronald Wieners '59 Ronald Wieners '59
Section 8 County Champion (2 years)
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Mark Piven '60 Mark Piven '60
Section 8 County Champion (2 years)
Long Island Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Nationals 3rd
National Wrestling Hall of Fame 1997
Don Werner '60 Don Werner '60
Section 8 County Champion
Long Island Champion
Kenneth Long '62 Kenneth Long '62
Section 8 County Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Robert Porfidio '62 Robert Porfidio '62
Section 8 County Champion
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Mark DeMicco '63 Mark DeMicco '63
Section 8 County Champion
South Shore Athletic League Champion
Robert Stock '63 Robert Stock '63
Section 8 County Champion (2 years)
South Shore Athletic League Champion (3 years)
Eastern Freshman Champion
Bill DeSarioBill DeSario '64
Section Eight Champion
New York State Champion
Freshman Eastern Champion
Metropolitan at CW Post (2 years)
SUNYAC
Wilkes (2 years)
Tom GleasonTom Gleason '64
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Section Eight Champion (2 years)
New York State Champion
Jack PazJack Paz '64
South Shore Athletic League Champion
Section Eight Champion
New York State Champion
Bob Waters '64 Bob Waters '64
Section 8 County Champion
South Shore Athletic League Champion
Mike FitzgeraldMike Fitzgerald '65
South Shore Athletic League Champion (2 years)
Section Eight Champion
Outstanding Wrestler Award
New York State Champion
Lindenhurst Invitational Champion
Junior Metropolitan AAU Champion
Senior Metropolitan AAU Champion
Alan StockAlan Stock '67
South Shore Athletic League Champion (4 years)
Junior Metropolitan AAU Champion
Outstanding Wrestler Award
Lindenhurst Invitational Champion
SSAL Outstanding Wrestler Award
Section Eight Champion (2 years)
County Outstanding Wrestler
New York State Champion (2 years)
Joe Savino '70 Joe Savino '70
South Shore Athletic League Division Champion
South Shore Champion
Section 8 County Champion (2 years)
2nd NY State Champ
Mike MuscaraMike Muscara '71
S.S.A.L. Division Champion
South Shore Champion
Outstanding Wrestler Div.
Randy Ruth '75 Randy Ruth '75
Division Champion
Nassua County Champion
John Schmidt '75 John Schmidt '75
Massapequa Xmas Tournament Champion (3 years)
Division Champion (3 years)
Outstanding Wrestler
Section 8 County Champion
New York State 2nd place
Lee SpiegelLee Spiegel '76
Division Champion
Massapequa X-Mass Champion (3 years)
Tom Harvey Champion
Nassau County Champion
New York State Champion
New England Champion (2 years)
Maccabian Games Champion
Anthony DiamianiAnthony Diamiani '78
Division II Champion (2 years)
Sprig Gardner Champion (2 years)
Massapequa X-Mass Champion
Tom Harvey Champion
Nassau County Champion
New York State Freestyle Champion
Eastern Federation Champion
Anthony Conetta '79 Anthony Conetta '79
Massapequa X-Mass Champion
Conference 1-B Champion
Sprig Gardner Champion
Nassau County Champion
South Shore Athletic League Champion
S.U.N.Y Champion
Anthony Arena '80 Anthony Arena '80
Conference 1-3 Champion (2 years)
Nassau County Champion
Nassau County Outstanding Wrestler
New York State 2nd place
Alan Amella '83 Alan Amella '83
Division Champion (2 years)
Massapequa X-Mass Champion
Nassau County Champion
Chris Amella '83 Chris Amella '83
Division Champion
Sprig Gardner Champion (2 years)
Suffern Champion (2 years)
Nassau County Champion
Mike ArenaMike Arena '84
Division Champion (2 years)
Nassau County Champion (3 years)
Outstanding Nassau County Wrestler
New York State Champion (2 years)
Massapequa X-Mass Champion (2 years)
Suffern Champion (2 years)
Outstanding New York State Wrestler
Dennis MejiasDennis Mejias '84
N.C.A.A.Division I All-American
Division Champion (2 years)
Sprig Gardner Tournament Champion
Nassau County Champion (2 years)
Massapequa X-Mass Champion
New York State Champion
Glenn Rommel '87Glenn Rommel '87"
Sprig Gardner Tournament Champion (4 years)
Qualifying Tournament Champion(3 years)
County Tournament Champion (2 years)
Massapequa Tournament Champion
New York State 2nd & 6th
Bob Carillo '88Bob Carillo '88
Sprig Gardner Tournament Champion (2 years)
Qualifying Tournament Champion(2 years)
County Tournament Champion
Kieth Rommel '88Keith Rommel '88
Massapequa Tournament Champion (3 years)
Sprig Gardner Tournament Champion (2 years)
Locust Valley Tournament Champion
Syosset Tournament Champion
Qualifying Tournament Champion (2 years)
County Tournament Champion
New York State 5th
John Caspers '91 John Caspers '91
Massapequa Champion
Sprig Gardner Champion
Locust Valley Champion
Nassau County Champion
Qualifying Champion (2 years)
New York State Champion 6th place
John Pinto '96 John Pinto '96
Massapequa Champion (2 years)
Sprig Gardner Champion (2 years)
Locust Valley Champion (2 years)
Qualifying Champion
County Champion
Mike McCann '98
Locust Valley Tournament Champion (2 years)
Division Qualifier Champion (2 years)
Sprig Gardner Tournament Champion (2 years)
Massapequa Tournament Champion
Southside Tournament Champion
Nassau County Champion (2 years)
Jody GreenJody Green '99
Locust Valley Tournament Champion (2 years)
Division Qualifier Champion
Sprig Gardner Tournament Champion
Nassau County Champion
New York State - Fastest Pin
National H.S. Coaches Association: All American
National H.S. Coaches Association: Academic All-American